Mikro Çip

MİKROÇİP
Günümüzde kısırlık sorunlarının %50’sinde erkek faktörü̈ mevcuttur. Sperm sayı ve hareketliliğindeki sorunlar ve ya yetersizlik kendiliğinden gebelik şansını oldukça düşürmektedir. Ancak son yıllarda geliştirilen ve oldukça umut vaat eden mikro çipli tüp bebek tedavisi birçok anne ve baba adayının bu arzularını gerçekleştirmesine yardım etmektedir.

MİKROÇİP NEDİR?

Mikroçip teknolojisi, günümüzde tüp bebek tedavilerinde kabul görmüş sperm seçim yöntemlerindendir. Mikroçip diğer sperm seçim yöntemleri ile kıyaslandığında normal fizyolojiyi taklit etmesi nedeniyle daha doğal bir yöntemdir. Özel bir solüsyon içerisindeki
mikro kanalcıklar yumurtayı döllemek için en kaliteli spermleri seçmeye elverişli doğala yakın bir ortamdır.

MİKROÇİP UYGULAMASI NASIL YAPILIR?

Mikroçip yöntemi ile en sağlıklı ve kaliteli spermlerin güçsüz spermlerden ayırt edilmesi sağlanır. Mikroçipler mikro kanalcıklardan meydana gelir. Mikro kanallar da iyi kalitedeki spermlerin seçimine yardım eder. Bu yöntem ile sağlıklı olmayan, DNA’sı hasar görmüş spermler bir bölümde toplanır. Diğer bölümde ise, kaliteli ve hasarsız olan sağlıklı spermler mikro kanallardan geçerek sanki doğal ortamda yumurtaya ulaşmak için yarışır gibi bir çok engelden geçerek toplanır. Dolayısı ile sağlıklı spermlerden oluşturulan embriyolarla daha yüksek gebelik sonuçları elde edilmiş olur.

Klasik bir tüp bebek tedavisinde alınan semen örneği, santrifüj denen özel bir cihaza konarak yüksek devirlerde seri yıkama ve çöktürme işlemi yapılır. Ancak yapılan çalışmalar bu işlem sırasında sperm hücrelerinin DNA’larında hasarlar oluşabileceğini göstermiştir. Mikroçip, tüm bu aşamaları büyük ölçüde ortadan kaldırılıp, en sağlıklı sperm hücrelerinin doğal sürece çok yakın bir şekilde elde edilebilen bir yöntemdir.

Tüp bebekte mikroçip uygulamasının en büyük avantajı erkek kısırlığı söz konusu ise, erkek adayının sperm sayısının az olması ve ya yeterli hareketlilikte olmaması durumunda, yumurtayı dölleyecek en kaliteli spermlerin zararsız bir şekilde elde edilmesidir.

Mikroçipli Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisinde öncelikle sorunun doğru tespit edilmesi en önemli aşamadır.
Özellikle mikroçip teknolojisi düşük kalitede sperm üretimi görülen, sperm sayısı ve hareketliliğindeki yetersizlik nedeni ile erkeğe bağlı kısırlık tedavisinde kullanılabilen bir yöntemdir. Bu yöntem en sağlıklı sperm seçimi ilkesine dayandığı için, tedavi süresince ihtiyaç duyulduğunda pek çok ek yöntem ve test ile birlikte de uygulanabilir.

Mikroçip Avantajları

Mikro çip yöntemi ile yapılan çalışmalarda başarı oranının yüksek olduğu öngörülmektedir. Bu yöntemde mikro akışkan çipler sayesinde spermler içerisinden en kaliteli ve DNA’sı en
sağlıklı olan sperm seçiliyor. DNA’sında küçük bir hasar bulunsa dahi spermler kalitesiz olarak ayrılıyor ve kaliteli spermlerin toplandığı kanala geçişine izin verilmiyor.
Bu şekilde döllenme için en uygun spermin seçilme olasılığı artıyor.

Randevu Al
Bize Ulaşın..