Sağlığınız için, sağlıklı nesiller için yanınızdayız...

İletişim : 444 26 34
   : (542) 258-67-03

Yüksek Kan Proteini (Hiperproteinemi)

Hiperproteinemi olarak da adlandırılan yüksek kan proteini, altta yatan tıbbi durumlar veya bozukluklardan kaynaklanır. Altta yatan durumu tedavi etmek genellikle toplam protein seviyelerini düzeltir.

 

Yüksek kan proteini nedir?

 

Yüksek kan proteini (hiperproteinemi), kanınızda normalden daha fazla protein olduğu anlamına gelir.

 

Kan iki ana protein türü içerir: Albümin ve globulinler. Kan proteinleri, vücudunuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu maddeleri üretmesine yardımcı olur. Bu maddeler hormonları, enzimleri ve antikorları içerir.

 

Genellikle kanınızdaki toplam protein miktarı sabittir. Yüksek kan proteini, dehidratasyon, hepatit C gibi enfeksiyonlar veya multipl miyelom gibi kanserler gibi altta yatan tıbbi durumların bir belirtisi olabilir.

 

Yüksek kan proteinine ne sebep olur?

 

Yüksek kan proteini bir hastalık değildir. Altta yatan başka bir tıbbi sorunun işaretidir.

 

Birçok hastalık veya tıbbi durum, protein kan seviyelerinin yükselmesine (hiperproteinemi) veya albüminin globülinlere oranında bir dengesizliğe neden olabilir. Bu koşullar şunları içerir:

 

Dehidrasyon.

Kronik (uzun süreli) inflamasyon veya inflamatuar bozukluklar.

Hepatit B, hepatit C veya HIV/AIDS gibi virüslerin neden olduğu enfeksiyonlar.

Multipl miyelom, sarkoidoz ve waldenstrom makroglobulinemi gibi belirli kanserler.

Şiddetli karaciğer veya böbrek hastalığı.

 

 

Yüksek kan proteini nasıl teşhis edilir?

 

Bir kan testi, yüksek kan proteini hakkında bilgi sağlar. Protein seviyeleri genel bir muayenenin parçası olarak doktorlar tarafından istenen bir kan testi türüdür.

 

Kan testi sonuçları genellikle toplam protein seviyelerini, albümin seviyesini ve albüminin globulinlere oranını içerir. Anormal bir kan proteini seviyesi, protein elektroforezi ve kantitatif immünoglobulinler gibi daha ileri takip testleri gerektirebilir.

 

Yüksek kan proteini nasıl tedavi edilir?

Yüksek kan proteini tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Örneğin, hafif dehidratasyon nedeniyle hiperproteineminiz varsa, doktorunuz daha fazla sıvı içmenizi ve ardından kanınızı tekrar kontrol etmeyi önerebilir.

 

Doktorlar, diğer tıbbi durumlardan kaynaklanan yüksek kan proteinini, soruna ve belirtilerinize göre tedavi eder.

 

Bir test yüksek kan proteini gösteriyorsa, doktorunuza danışın. Doktorunuzun önerdiği ek testleri yaptırdığınızdan emin olun. Takip randevularınızı aldığınızdan emin olun.

 

 

Sayfa içeriği bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sağlığınızla ilgili endişeleriniz ve sorularınız için sağlık kuruluşlarına veya doktorunuza danışınız.

Bize Ulaşın..