Sağlığınız için, sağlıklı nesiller için yanınızdayız...

İletişim : 444 26 34
   : (542) 258-67-03

Botoks

Botoks nedir ? Ne değildir?

Botolinum toksini, Clostridium botulinum bakterisinin ve ilgili türlerin oluşturduğu nörotoksik bir proteindir. Sinir uçlarından iletimi sağlayan maddenin salınımını önleyerek yumuşak felce yol açar.

Aslında ‘ botoks ‘ olarak bilinen botilinum toksini bakterilerin ürettiği bir enzimdir ve iddia edildiği ve bilindiğinin tersine ‘yılan zehiri ‘ değildir.

Hangi alanlarda kullanılır?

 Botoksun kozmetik uygulamaları günümüzde revaçta olup; şaşılık , yüz felci geçiren hastalarda simetriyi sağlamak, hiperhidroz (aşırı terleme), migren, kasların asimetrik olduğu ve anormal çalıştığı bölgelerde uyum sağlamak amaçlı da kullanılabilmektedir.

Botoks güvenilir bir tedavi yöntemi mi?

Sağlık Bakanlı’ğı tarafından ve dünyada 70 ‘den fazla ülkede onaylı bir ilaçtır. 20 yıldır kullanılmakta ve her yıl milyonlarca kişi bu uygulamaları güvenle tercih etmektedir.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

İlaç uygulama sonrasında 4. günde etkisi hafif görülmeye başlar. 1. haftanın sonunda maksimum etkiye ulaşır ve yaklaşık 15. günde tam etkisi görürüz.

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Uygulama sonrasında kasın kuvvetine bağlı olmak kaydıyla 4-6 ay kadar etkisi devam edebilmektedir. Kişisel özellikler göz ününe alınarak tekrar dozlarının süresi etki bitiminden sonra yapılabilir.

Botoks kimlere yapılmamalıdır?

Botoks uygulamalarıyla ilgili gebe ve emziren kadınlarda yeterli veri olmadığından, gebelik ve emzirme döneminde yapılması önerilmez.

Yaş sınır var mıdır ?

Çok erken yaşlarda da kullanılabilen oldukça güvenli bir uygulamadır. Tıbbi gerekçelerle doktorlar tarafından uygulanan ve herhangi bir yaş sınırı konulmayan bir tedavi yöntemidir.

BOTOKS KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Yüz botoksu

Mimik kırışıklıklarının azaltılması ve ileriye dönük kalıcı çizgilerin oluşmasının engellenmesi için kullanılır. Derin mimik kırışıklarında yüzeyelleşme olurken çok derin olanların geçmesi için dolgu ile desteklenmesi gerekmektedir. Alın, kaz ayakları, kaş arası ve  burun sırtına uygulandığında olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Göz çevresi botoksu

Mimik kırışıklıkları dışında hafif göz kapağı düşüklüğünün giderilmesinde botox etkilidir. Aşırı göz kapağı düşüklüğü,hafif düzeyde ise, botoksla yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilir.

Dudak üstü çizgilenmeleri (Smoker line)

Yaşın ilerlemesi, genbetik yapı ve özellikle de sigara içen kişilerde dudağın üstünde ince çizgiler oluşur. Bu bölgenin onarımı için dudak dolgusuyla birlikte veya tek başına botoks uygulanabilir.

Çene botoksu (Masseter botoksu)

Kadınlarda yüzün inceltilmesi oval bir yüz görünümü sağlanması böylece daha estetik ve yumuşak hatlara kavuşmak için tercih edilen bir yöntemdir. Diş sıkma ( bruksuzim ) de hem dişlerin erimesi kırılması gibi problemlere yol açıp hem de kare yüz görünümüne neden olmaktadır. Çiğneme kası (masseter ) olarak da bilinen kasa yapılan botoks uygulamalrı sonrasında bu şikayetlerde gerileme ve tekrarlayan uygulamalar aşırı çalışan masseter kasının zayıflayaıp daha yumuşak bir yüz ifadesine kavuşmak mümkündür.

El-ayak terlemesi

El ve ayak botoks uygulamasında, blok anestezi veya sedasyon gerekebilir ve ağrılı bir işlemdir. Uygulama yaklaşık 20 dakika kadar sürer.

Koltuk altı terlemesi

Terleme tedavisinde de kullanılan botoks, özellikle sosyal hayatı olumsuz etkileyen koltuk altı terlemesinde oldukça başarılıdır. Ağrılı bir uygulama değildir, koltuk altı uygulamalarında işlem öncesi lokal anestezik krem yeterlidir. İşlem yaklaşık 15 dakika kadar sürer.

Botoks uygulaması nasıl olur?

Uygulama yaklaşık 15 kadar sürer. Ağrısız, acısız bir işlemdir. İşlem öncesinde enjektörün girişi hissedilmemesi isteniyorsa lokal anestezik kremler işlem öncesi uygulanabilir.

Botoks sonrası nelere dikkat edilmeli?

 Uygulama sonrasında birkaç saat başın aşırı öne eğilmesi, kişinin yatması ve sıcak duş alması önerilmez. Ayrıca 7 gün kadar kas gevşetici özelliği olan ilaçların kullanılmaması ve tedavi sonrası bir gün kadar alkol alınmaması önerilir.

Bize Ulaşın..